17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Uroczystościach upamiętniających Ofiary Marszu Śmierci w Rybnie.
Szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy oraz delegacja uczniów, składająca kwiaty.
17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Uroczystościach upamiętniających Ofiary Marszu Śmierci w Rybnie.
Szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy oraz delegacja uczniów, składająca kwiaty.
Klasy 4. i 5. z Kostkowa 15 IX w ramach akcji edukacyjnej związanej ze Sprzątaniem Świata pojechałydo Oczyszczalni Ścieków i do PSZOK w Gniewinie. Na miejscu nie były zadowolone z zapachu, jaki tampanował, ale za to bardzo zaciekawione. Pan Dariusz Rohde opowiedział uczniom o pracy w tymmiejscu, pokazywał różne maszyny, urządzenia i chętnie odpowiadał na pytania.
Oto krótkie wspomnienia uczniów klasy 4a z tej wizyty:
„Dowiedziałam się, że panowie hodują bakterie, które jedzą ścieki i muszą dbać, aby te bakterie miały tlen”.
„Oczyszczone ścieki, już jako woda, wlatują do rzeki”.
„Dowiedziałam się o tym, że stare sprzęty typu AGD (np. lodówki) są niebezpieczne i to, że ludzie wytwarzają BARDZO DUŻO ścieków”.
„Zaciekawiło mnie biuro”.
„W oczyszczalni ścieków żyją mikrobakterie”.
„W wodzie, która znajduje się w zbiorniku pływają bakterie, które panowie hodują”.
„Wiem, że na komputerze miga na czerwono, kiedy jest jakaś awaria”.
„Bakterie jedzą brud”.
„Niebezpieczne urządzenia są za kratami”.
„Zaskoczyłem się tym, że jakby co, to nurek musi coś naprawić”.
„Zaskoczyło mnie to, że misie są z przetworzonego plastiku”.
„Pan opowiadał nam o bakteriach”.
„Jak wpadną papierowe pieniądze, to zatrzymają się na kracie w oczyszczalni”
Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.
15 września uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w corocznej inicjatywnie „Sprzątanie świata.” Pogoda tego dnia wyjątkowo sprzyjała, zaopatrzeni w worki, rękawiczki, uśmiechy i dobrą energię ruszyli sprzątać Kostkowo.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przeprowadzenie tej ekologicznej inicjatywny.
Dziękujemy p. Arlecie, wychowawczyniom, a szczególnie naszym dzieciom!
Uczniowie klasy 2b w pierwszych dniach września postanowili stworzyć Słoiki Pięknych Wspomnień.
Najpierw każdy ozdobił i udekorował słoik według własnego pomysłu, dlatego nie ma dwóch takich samych. Każdy słoik jest inny i wyjątkowy. Do słoików będziemy wrzucali kolorowe karteczki z zapisanymi pięknym wspomnieniami związanymi ze szkołą i drugą klasą. Podczas klasowej Wigilii odczytamy nasze wspomnienia, podobnie zrobimy w ostatnim tygodniu szkoły.
Wbrew pozorom rok szkolny bardzo szybko mija, a my chcemy kolekcjonować te najpiękniejsze wspomnienia i wydarzenia. Zachęcamy nasze koleżanki i kolegów do stworzenia „Słoików Pięknych Wspomnień”.
Uczniowie klas I-III oraz wychowawczynie aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki.
Jest to święto kreatywności, odwagi, talentu, wiary i zabawy. Motywem przewodnim jest kropka. Uczniowie założyli ubrania w kropki, pojawiły się kropkowane dzieła sztuki na ubraniach oraz skórze rąk. Z każdego miejsca widoczne były wesołe, kolorowe kropki. Serdecznie dziękuję za Waszą kreatywność i pomysłowość.
Opiekun MSU Małgorzata Hinz
Ku radości uczniów kostkowskiej szkoły nie wszystkie dni września musieli spędzić w murach szkoły. Niektóre lekcje mogą się przecież odbyć w plenerze. Takie zajęcia dla klas IV, VII i VIII odbyły się w dniach 13-14 września na statku „Nadolanin”.
Poniżej kilka słów od jednej z uczennic klas VIII:
„13 IX pojechaliśmy do Nadola, gdzie wsiedliśmy na statek „Nadolanin” i przez godzinę pływaliśmy po Jeziorze Żarnowieckim. Mogliśmy przemieszczać się po pokładach: górnym i dolnym. Najciekawiej było, gdy podpłynęliśmy pod Elektrownię Wodną Żarnowiec, gdzie pani Arleta Rohde opowiedziała nam kilka ciekawostek o tym, jak powstało Jezioro Żarnowieckie, jakim jest dzisiaj zbiornikiem, jak pracuje elektrownia wodna szczytowo- pompowa. Wycieczka była bardzo przyjemna”.
W międzyczasie kapitan statku przedstawił też prezentację na temat gminy Gniewino oraz raczył nas szantami z głośników statku. Niektóre z nich bardzo się uczniom podobały i chętnie śpiewali je na górnym pokładzie.
AR
Uczniowie klas piątych i szóstych wyjechali do Gniewina na koncert, pt. Wprowadzenie do muzyki współczesnej.
W dniu 7.09.2023 uczniowie klas 7, 8 w ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczestniczyło w międzynarodowej imprezie EUROSKILLS 2023.
W ciągu trzech dni EuroSkills, 576 młodych (od 18 do 25 roku życia) profesjonalistów pochodzących z 32 krajów Europy, rywalizowało ze sobą w 42 zawodowych konkurencjach o miano mistrzów kontynentu. Uczniowie mogli obserwować zawodników w akcji, a także wypróbować umiejętności związane z zawodem podczas licznych pokazów Try-a-Skill. Młodzi ludzie w wieku szkolnym, mieli okazję poznać różne zawody od strony praktycznej i uwierzyć ,że swoje pasje można przekuć w zawód. Impreza EUROSKILLS ma za zadanie promowanie szkolnictwa zawodowego.
Jagoda - "Zawody EuroSkills odbywają się co 2 lata. Podczas wyjazdu do Gdańska mieliśmy możliwość zobaczyć, jak funkcjonuje dany zawód, na czym polega."
Emilka - "7 IX pojechaliśmy do Gdańska na EuroSkills. Na miejscu oglądaliśmy wystawy związane z różnymi zawodami. Można też było wygrać nagrody. Wyjazd ten związany był z doradztwem zawodowym. Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ mogliśmy się wiele nauczyć."
...i po wakacjach...
04. września odbyła się uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Klasy 4-8 naszej szkoły spotkały się na apelu. Swoją obecnością zaszczycił nas Zastępca Wójta Gminy Gniewino, Pan Krzysztof Sapieha, Proboszcz Parafii w Kostkowie, ksiądz Tadeusz Galikowski, Przedstawiciele Rady Rodziców.
Zastępca Wójta przekazał informację o wygranym konkursie na Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kostkowie przez Pana Grzegorza Puksztę i wręczył Zarządzenie Wójta.
Głos kolejno zabrał Dyrektor szkoły oraz Ksiądz Proboszcz.
Po uroczystości uczniowie uczestniczyli we Mszy św. w kościele p.w. św Ottona w Kostkowie.
Drodzy Uczniowie, życzymy, aby w roku szkolnym 2023/2024 nie zabrakło Wam energii i zapału w poznawaniu świata, a jego odkrywanie dostarczało wiele radości. Abyście potrafili w pełni wykorzystać czas przeznaczony na naukę, umieli rozwijać swoje zainteresowania i we właściwy sposób decydować o dalszych losach edukacyjnych. Uczniom klas ósmych życzymy, aby zdobyta wiedza umożliwiała osiąganie kolejnych sukcesów w następnych etapach edukacji. Niech każdy dzień wzbogaca Was w wiedzę i nowe doświadczenia.
4 września w naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 oraz uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych.
To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.
Wszystkich zebranych powitał Dyrektor szkoły. Zanim Pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej, dowiedzieli się kto będzie ich Wychowawcą. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji.
Tym samym dzieci zostały oficjalnie uczniami klasy pierwszej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kostkowie. Dowodem były dyplomy pasowania na ucznia.
Uczniowie klas pierwszych otrzymali od Rady Rodziców segregatory, które pozwolą na uporządkowanie przestrzeni w klasie.
Miło jest nam poinformować, że Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kostkowie został laureatem V edycji programu grantowego "Wzmocnij Swoje Otoczenie". Z otrzymany środków zostaną zakupione nowe ławki i krzesła szkolne dla uczniów. Wyposażenie sali lekcyjnej w meble na miarę XXI wieku stworzy przestrzeń do rozwoju osobistego uczniów oraz przyjaznej przestrzeni do nauki. "Wzmocnij Swoje Otoczenie" to program grantowy, którego celem jest wsparcie finansowe projektów związanych z aktywizacją społeczną, rozwojem wspólnej przestrzeni, poprawą jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Więcej informacji o programie przeczytać można na stronie:
wzmocnijotoczenie.pl
W dniach 03- 04 czerwca uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Kostkowa wzięli udział w wycieczce w ramach zajęć z języka kaszubskiego do Fromborka. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania starówki miasta Gdańska i poznania historii tego miejsca.
Kolejnym punktem zwiedzania był Ogród Botaniczny, a następnie uczniowie mieli okazję poznać historię powstania Pomnika Poległych Stoczniowców oraz wydarzeń związanych z tym miejscem. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum Stutthof. Pan przewodnik, który towarzyszył nam przez cały okres trwania wycieczki wszystkie historie związane z tym miejscem opowiadał z szacunkiem, powagą i wielkim zaangażowaniem oraz tak ciekawie, że wszyscy uważnie słuchali.
Następnie wszyscy udali się autokarem do miejsca, w którym odbył się także nocleg, do Krynicy Morskiej. Z okien autokarów można było podziwiać piękną przyrodę Wysoczyzny Elbląskiej oraz krajobrazy Zalewu i widocznej z oddali Mierzei Wiślanej.
Po zakwaterowaniu w domkach i po gorącym posiłku wszyscy udali się na daleki spacer na plażę, do pobliskiego portu i w inne ciekawe miejsca tej nadmorskiej miejscowości.
W kolejnym dniu wycieczki uczestnicy wycieczki popłynęli rejsem po Zalewie Wiślanym do Fromborka. Uczniowie mieli okazję obejrzeć m.in. projekcję we fromborskim Planetarium, podczas której można było przypomnieć sobie ogólne wiadomości astronomiczne oraz zapoznać z badaniami Heweliusza. Następnie zwiedzili katedrę Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, gdzie pochowano Mikołaja Kopernika. Uczniowie wchodzili również na Wieżę Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucaulta – poznali dowody na ruch obrotowy Ziemi. Zwiedzali także Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie obejrzeli m.in. eksponaty astronomiczne i medyczne oraz książki z epoki Mikołaja Kopernika.
Po gorącym posiłku, pełni wrażeń i pozytywnych emocji, wszyscy uczestnicy bezpiecznie dotarli do Kostkowa, skąd zostali odebrani przez swoich rodziców.
Klasy ósme są już po pierwszych poważnych życiowych stresach. Bowiem 24, 25, 26 maja przeżyły egzaminy. W tym roku musieli zaprezentować wiedzę i umiejętności z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Zdania co do trudności zadań egzaminacyjnych były podzielone, ale wszyscy byli zgodni co do tego, że na szczęście to już za nimi. Pozostaje czekać na wyniki. A te…pod koniec czerwca. Przed nimi więc egzamin z cierpliwości . I wiele dni z ważnymi wydarzeniami: ostatni w szkole podstawowej Dzień Dziecka, złożenie dokumentów do następnych szkół, zakończenie roku szkolnego i pożegnanie ze szkołą.
AR
Dnia 18.05.2023r odbyła się XIII edycja Biegu Majowego przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Kostkowie. Biegi odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: kl.0-I, kl.II-III, kl.IV-VI z podziałem na dziewczęta i chłopców.
Klasy młodsze startowały na terenie boisk szkolnych pokonując dystans około 400m , natomiast klasy IV- VI startowały z wyznaczonego miejsca z lasu biegnąc drogą leśną, chodnikiem przy ulicy do mety, która była na orliku przy szkole. Dziewczęta pokonały dystans około 800m natomiast chłopcy około 1000m. Frekwencja wśród zawodników była jak zawsze bardzo liczna i wszyscy uczestnicy poszczególnych biegów dotarli do mety cali i zdrowi. Po zakończeniu biegów nastąpiła dekoracja poprzez wręczenie nagród i dyplomów przez pana dyrektora Grzegorza Puksztę.
Najlepszymi w swoich kategoriach wiekowych okazali się:
Kl.0-I dziewczęta:
Im- Alicja Fetta
IIm- Milena Siewniak
IIIm- Jagoda Kurzyk
Kl.0-I chłopcy
Im- Maciej Felikszowski
IIm- Igor Szymikowski
IIIm- Stanisław Pukszta
Kl.II-III dziewczęta
Im- Anastazja Bujak
IIm- Zofia Szambelańczyk
IIIm- Martyna Klisowska
Kl.II-III chłopcy
Im- Wiktor Hebel
IIm- Antoni Socha
IIIm- Damian Krampa
Kl.IV-VI dziewczęta
Im- Jagoda Styn
IIm- Lena Szulc
IIIm- Nikola Karmazy
Kl.IV-VI chłopcy
Im- Franciszek Bobrycki
IIm- Patryk Miotk
IIIm- Jan Siewniak
Wszystkim zawodnikom serdecznie GRATULUJEMY ukończenia biegu!!! Bardzo serdecznie dziękujemy Policji, która zabezpieczała trasę biegu, pani pielęgniarce szkolnej dbającej o zdrowie uczestników, panu Zbyszkowi Bobryckiemu, dyrekcji szkoły, nauczycielom, uczniom klas ósmych oraz wszystkim tym ,którzy pomogli w sprawnym przebiegu tej imprezy sportowej. Organizatorami Biegu Majowego byli nauczyciele wychowania fizycznego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kostkowie.
W dniach 10-12.05.2023 r. biwakowaliśmy nad jeziorem w Łapinie. W czasie trzydniowego pobytu zapewniono nam wiele atrakcji – budowaliśmy tratwy, strzelaliśmy z łuku, uciekaliśmy z Alcatraz, bawliśmy się w podchody, ćwiczyliśmy mięśnie w małpim gaju. Podstawą wykonania wszystkich zadań była współpraca, w myśl zasady „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.
Dobre jedzenie dodawało nam siły po wyczerpujących aktywnościach.
Większość uczniów kl. VII i VIII uznała, że wyjazd był udany:)
Malwina Siejbik, kl. VII B
Dnia 25 kwietnia 2023 r obie klasy 4 udały sie do Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wejherowie. Uczniowie uczestniczyli w koncercie przygotowanym przez uczniów i nauczycieli w sali koncertowej.
Odbyła się również lekcja prezentująca instrumenty muzyczne, na których grały dzieci. Zwiedziliśmy też salę lekcyjna, w której uczniowie uczą się na co dzień .
Izabela Gondek
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej dla Młodzieży od lat 8 do 19
pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.
Dnia 20 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kostkowie odbyło się podsumowanie gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „ Młodzież zapobiega pożarom”.
Turniej został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – IV i V – VIII, a zakres tematyczny obejmował wiedzę z : historii ochrony przeciwpożarowej, OSP, prewencji przeciwpożarowej i ratownictwa medycznego.
Głównym organizatorem turnieju był Zarząd Gminny ZOSP RP w Gniewinie, reprezentowany przez Pana Zygmunta Tredera i Panią Magdalenę Bonk. Koordynatorem szkolnym był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Pan Marcin Piekut.
Na podstawie regulaminu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jury eliminacji gminnych w składzie: Pan Zygmunt Treder (przewodniczący) i Pani Magdalena Bonk (sekretarz), po dokonaniu oceny prac pisemnych zakwalifikowało do finałów powiatowych: Kornelię Malec ( 4 b) i Blankę Haberka ( 4 B) w kategorii klasy I – IV oraz Maksymiliana Pokorskiego ( 7 c) i Joachima Dominik ( 7 c) w kategorii klasy V – VIII.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwycięzcom życzymy kolejnych sukcesów w dalszym etapie turnieju.
Marcin Piekut
23 marca 2023 r. klasa 4a i 4b wraz w wychowawczyniami udała się do Jump City do Rumi. Uczniowie uczestniczyli w zorganizowanej lekcji wychowania fizycznego na trampolinach. Dzieci miały do dyspozycji wykwalifikowanego trenera akrobatyki, który nadzorował grupę. Zajęcia były bardzo intensywne a uczniowie byli zadowoleni.
Izabela Gondek
Powered by aSc EduPage