• Nadanie imienia Księdza Stanisława Galasa

      •     W dniu 27.09.2000r. Dyrektor Samorządowego Gimnazjum w Kostkowie, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski zwrócili się z wnioskiem do Zarządu Gminy w Gniewinie o nadanie Samorządowemu Gimnazjum w Kostkowie imieniem Ks. Stanisława Galasa. We wniosku tym zawarto uzasadnienie, w którym czytamy m.in. "Gimnazjum ma swoją siedzibę w miejscowości, gdzie znajduje się kościół parafialny, w którym proboszczem był ks. kanonik Stanisław Galas" oraz "Całe Jego życie to służba drugiemu człowiekowi. To kapłan, dla którego każdy był Dzieckiem Bożym. Sam nie dbał o siebie, o swoje ubranie, wystarczała mu skromna sutanna, a z drugim podzieliłby się ostatnim przysłowiowym kawałkiem chleba. Nazwano go opiekunem wszystkich parafian, zupełnie oddanym duszpasterzem, przyjacielem ubogich. Nam wszystkim pokazał, czym jest miłość bliźniego".

            Ks. Stanisław Galas nigdy nie dzielił na ludzi wierzących i niewierzących, czy tych wyznających inną wiarę niż katolicka. Dla niego ważny był CZŁOWIEK. Przyjmował u siebie każdego, kto tylko do niego przychodził, sam również wchodził do każdego domu, gdzie go tylko zaproszono lub gdzie wiedział, że coś złego się dzieje. I właśnie taką wielce tolerancyjną postawą oraz wyczuleniem na ludzką krzywdę zyskał sympatię nie tylko we wsi Kostkowo, ale w całej gminie Gniewino a nawet powiecie wejherowskim. Doceniły to również ówczesne władze nadając mu Kawalerski Krzyż Zasługi. Anegdoty z jego życiorysu powtarzane są od lat i zawsze z szacunkiem dla osoby ks. S. Galasa.

            Pismem z dnia 16.01.2001r. w imieniu Zarządu Gminy Gniewino jej Przewodniczący Zbigniew Walczak, poinformował Dyrektora Samorządowego Gimnazjum w Kostkowie o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku o nadanie Szkole imienia KSIĘDZA STANISŁAWA GALASA na posiedzeniu w dniu 12.01.2001r.

        20 05.2019 roku odbyła się uroczystość nadania imienia Księdza Stanisława Galasa Samorządowej Szkole Podstawowej.

         

      • Życiorys ks. Stanisława Galasa


      • Urodził się w Tuchowie. powiat Tarnów, województwo Kraków 28 kwietnia 1910r. Jako najstarszy syn ośmiorga dzieci Jana Galasa i Julii zd. Sekubowskich. Ojciec był listonoszem i małorolnym rolnikiem.

           Po ukończeniu 7 klasy Szkoły Powszechnej w Tuchowie Stanisław złożył egzamin do IV klasy Drugiego Państwowego Gimnazjum Neoklasycznego w Tarnowie i tu po ukończeniu ośmiu klas starego typu złożył egzamin dojrzałości w 1930r.

           Po roku przerwy kuracyjnej na złośliwą chorobę płuc wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie, które ukończył w 1936r. Z powodu choroby i operacji ślepej kiszki w czerwcu 1936r. święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. biskupa Edwarda Romara dopiero 27 września 1936r. w rodzinnym Tuchowie w Kościele 00. Redemptorystów, po odbyciu rekolekcji w niniejszym klasztorze.

           Jako wikariusz pracował w Nowym Rybiu. później przy chorym ks. proboszczu w Hryszycach. W czasie wojny był wikariuszem w Nugoszynie i Żegocinie.

           W 1945r. Doznawszy potrzeby duszpasterskie Ziem Odzyskanych, po krótkiej administracji parafii Stopnice oraz Pisarzowa, uzyskał urlop z diecezji do pracy na Ziemiach Odzyskanych. Został przyjęty w styczniu 1946r. do Administracji Apostolskiej Gorzowskiej przez ks. biskupa Edmunda Nowickiego. Pierwszą placówkę Drawno z wieloma kościołami filialnymi musiał opuścić z powodu słabego zdrowia i objął funkcję ojca duchownego w Niższym Seminarium Duchownym w Słupsku (1948-1949). Zwolniony po roku na własną prośbę w 1949r. został kapelanem Sióstr Franciszkanek i rektorem Kościoła św. Ottona w Słupsku. Równocześnie przez rok był katechetą Szkoły Powszechnej nr 2 Słupsku a w roku 1950 uczył katechezy w czterech Szkołach Średnich Zawodowych w Słupsku. W roku 1951 prowadził katechizację młodzieży szkół zawodowych w Kościele. W czasie wakacji 1951r. administrował chwilowo mu zlecone parafie w Boczowie, Torzymiu, Goraju, Wierzbnie i Kropiejewsku.

           l kwietnia 1952r. został proboszczem w parafii Brzeźno Lęborskie a 23 lipca 1958r. mianowano go proboszczem parafii Kostkowo, w której duszpasterzował 28 lat do 20 sierpnia 1986r.

           Ks. Stanisław Galas umarł 14 stycznia 1987r.

         

        ks. dr Zygmunt Czaja

  • Nagroda im. Księdza Stanisława Galasa

      • Nagroda Księdza Galasa jest przyznawana od 2006 roku. Fundatorami nagrody są członkowie rodziny Galasów. Może ją otrzymać absolwent naszej szkoły, który w ciągu edukacji cechował się solidnością, uczciwością, bezinteresownością, wrażliwością na cudzą krzywdę, skromnością, osiągnął wysokie wyniki w nauce. Nagrodę przyznaje Rada Pedagogiczna.

      • Laureaci
      • 2006r. - Aleksandra Sznycer i Maciej Blok

        2007r. - Karolina Kraska i Natalia Kopciak

        2008r. - Klaudia Siwko i Krzysztof Majtacz

        2009r. - Paulina Pryczkowska i Dawid Płocharczyk

        2010r. - Natalia Wróblewska i Agnieszka Leyk

        2011r. - Ewelina Andrzejak i Patrycja Budnik

        2012r. - Aleksandra Budnik I klaudia Gąciarz

        2013r. -  Marlena Formella i Piotr Walkusz

        2014r. - Sylwia Hinz i Damian Borkowski

        2015r. - Martyna Pełkowska i Kacper Smorawiński

        2016r. - Weronika Styn

        2017r. - Julia Myszk i Jakub Labudda

        2018r. - Aleksandra Dominik i Kamil Karczewski

        2019r. - Marta Mallek i Valentyna Korenha

        2020r. - Anna Maksymiuk i Martyna Münch

        2021r. - Martyna Grzywacz i Konrad Jabłoński

        2022r. - Mateusz Szur

        2023r. - Zofia Kaczmarek i Wioleta Kropidłowska