• brak danych
    • INFORMACJA NA TEMAT ORGANIZACJI NAUCZANIA JĘZYKA REGIONALNEGO – KASZUBSKIEGO ORAZ HISTORII I KULTURY KASZUBÓW W ZESPOLE SZKOLNO- PRZEDSZKOLNYM W KOSTKOWIE

• INFORMACJA NA TEMAT ORGANIZACJI NAUCZANIA JĘZYKA REGIONALNEGO – KASZUBSKIEGO ORAZ  HISTORII
      I KULTURY KASZUBÓW

W ZESPOLE SZKOLNO- PRZEDSZKOLNYM
      W KOSTKOWIE

CELE EDUKACYJNE

Głównym celem nauczania języka kaszubskiego w szkole jest podtrzymanie tożsamości etnicznej, której podstawowym wyznacznikiem jest język.

CELE OGÓLNE W ZAKRESIE KSZTAŁCENIA:

1. Znajomość kultury materialnej i duchowej Kaszub.

2. Poznawanie dzieł literackich i tekstów w języku kaszubskim oraz rozwijanie umiejętności ich odbioru.

3. Kształcenie sprawności mówienia, słuchania, czytania i pisania
      w różnych sytuacjach    komunikacyjnych.

4. Porozumiewanie się w języku kaszubskim.

5. Tworzenie krótkich form wypowiedzi pisemnych w języku kaszubskim.

6. Zdobywanie wiedzy i umiejętności pozwalającej na kontynuowanie nauki języka  kaszubskiego na kolejnych etapach edukacji.

CELE OGÓLNE W ZAKRESIE WYCHOWANIA:

1. Kształtowanie postaw humanistycznych, tolerancji .

2. Poznawanie regionu kaszubskiego i jego historii, przyrody, tradycji, kultury.

3. Dążenie do uczestnictwa w kulturze kaszubskiej i budzenie szacunku do niej.

4. Budowanie związku z regionem kaszubskim i ojczyzną.

5. Rozwijanie patriotyzmu do „małej i dużej ojczyzny”.

6. Poznawanie dziedzictwa kultury kaszubskiej na tle kultury polskiej i europejskiej.

SPOSOBY OSIĄGANIA CELÓW:

Lekcje języka kaszubskiego odbywają się w 9 grupach w wymiarze 3 godzin tygodniowo dla każdej z grup. Historia i kultura Kaszubów
      (jako przedmiot dodatkowy) będzie realizowana w kl. IV-VI
      w wymiarze godziny tygodniowo.

Aby osiągnąć założenia programowe najistotniejsze będzie wykorzystywanie takich sposobów, które spowodują, że uczeń samodzielnie, we współpracy z innymi uczniami lub pod kierunkiem nauczyciela będzie mógł badać, poznawać, odbierać, analizować, przetwarzać, tworzyć, wygłaszać i odkrywać:

Zaprojektowane zostaną takie działania, które uaktywnią uczniów
      i będą stymulować ich kreatywność.

•  Poznawanie kultury materialnej i duchowej Kaszub jako jeden
        z podstawowych celów kształcenia będzie opierał się na podnoszeniu poziomu języka kaszubskiego u uczniów zarówno w trakcie lekcji, jak i podczas różnego rodzaju wycieczek, wizyt w muzeach, , wystawach , lekcjach terenowych czy spotkań
        z ciekawymi ludźmi Kaszub. Wszędzie tam uczeń oprócz zgłębiania wiedzy merytorycznej na temat małej ojczyzny, będzie mógł ćwiczyć inteligencję słowną, poszerzać swój zasób słownictwa, doskonalić składnię oraz uczyć się sztuki konwersacji i dyskusji.
      • Zajęcia w szkole urozmaicone będą grami i zabawami dydaktycznymi, konkursami, projektami.
      • Uczniowie będą badaczami nie tylko literatury i języka kaszubskiego, ale również historii i etnografii Kaszub.

PROPOZYCJE KRYTERIÓW OCENY I METOD SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Ocenianie jest istotnym elementem procesu dydaktycznego i ważne zarówno dla nauczyciela jak i dla ucznia. W trakcie procesu edukacyjnego ocenie podlegać będzie:

• Głośne i ciche czytanie;

• Rozumienie czytanego tekstu lub usłyszanej wypowiedzi;

• Recytacja tekstów, śpiewanie piosenek;

• Krótsze i dłuższe wypowiedzi na lekcji (zarówno ustne jak i pisemne);

• Kompetencje językowe;

• Umiejętności ortograficzne;

• Umiejętności pracy w grupie;

• Projekty;

• Niewerbalne wytwory pracy;

• Aktywność na lekcji;

• Inne działania: udział w konkursach, przedstawieniach, wycieczkach, wizytach  w muzeum, teatrze, wystawie, wernisażu, nauce tańca, itp.